فوتسال چوشل
 
قالب وبلاگ
 

 

DevFutsal 2 450x185 آخرین تغییرات قوانین فوتسال

۱- اصلاحیه برای شمارش چهار ثانیه با علامت واضح ( در این وضعیت، داور با بالا بردن دست خود، بلافاصله پس از کنترل توپ توسط دروازه بان، شمارش چهار ثانیه را انجام خواهد داد.)
- طریقه اعلام علامت اوت دروازه به این صورت تغییر یافته که باید کف دست رو به زمین باشد.

۲- وقت نگهدار و داور سوم :
الف) وقت نگهدار باید یک دقیقه پایانی هر نیمه از مسابقه را برای تمرکز بیشتر، با علائمی که قبل از شروع بازی با داوران هماهنگ نموده، به آنها اطلاع دهد.
ب) اگر در جریان بازی، وقت نگهدار متوجه شود که اسکوربرد کار نمی کند، باید سریعاً با زدن سوت بازی را متوقف کند و به داوران اطلاع دهد.
ج) تمرکز وقت نگهدار در ده ثانیه پایانی هر نیمه باید از بقیه مسابقه بیشتر باشدبه جهت اینکه اگر گلی به ثمر رسید، بتواند قبل از صفر شدن زمان اسکوربرد، آن را متوقف نماید زیرا باید درصورت پذیرش گل توسط داور، زمان برای شروع مجدد بازی مانده باشد. (۰۰:۰۲)
- حال اگر زمان صفر شد تکلیف چیست؟
اطلاع و تمرکز داوران در یک دقیقه پایانی در چنین موقعیت هایی به کار می آید. داور و وقت نگهدار با کمک داوران دیگر باید تشخیص بدهندکه زمان (یا زنگ اسکوربرد) قبل از عبور توپ از خط دروازه تمام شده و یا بعد از آن. اگر توپ قبل از اتمام زمان بازی از خط دروازه عبور کرده باشد، باید زمان اسکوربرد را چند ثانیه به عقب برگردانند(اگر امکان داشت، در غیر اینصورت زمان با کرنومتر دستی محاسبه خواهد شد) تا تیم دریافت کننده گل، ضربه شروع مجدد را از مرکز زمین بزند.

۳- اعلام تایم اوت از وظایف داور سوم است اما اگر تیمی درخواست خود را به وقت نگهدار اعلام کرد، او نیز می تواند در این امر به داور سوم کمک نماید.

۴- بازیکن جانشین نباید بدون اجازه داور یا داور سوم محوطه فنی را ترک نماید. اگر بازیکنی این محوطه را ترک نمود، درصورت بازگشت و یا عدم بازگشت او، به مسئول تیمش اطلاع داده و گزارش آنرا نیز در برگه داوری ثبت می کنیم.

۵- داوران باید در تمام جریان بازی علامت ها و جهت ها را بصورت واضح نشان دهند و دلیل این امر نیز این است که داور سوم برای دادن تایم اوت، متوجه شود که کدام تیم مالک توپ است. ضمناً داوران باید شماره بازیکن اخطارگیرنده، اخراج شده و زننده گل را با دست به داور سوم اعلام نمایند.

۶- داور سوم با همکاری وقت نگهدار باید در پایان نیمه اول شماره بازیکنان حاضر در زمین را یادداشت نماید. دلیل این امر نیز آنست که تیم ها می بایست نیمه دوم مسابقه را با همان بازیکنانی که در  پایان نیمه نخست در زمین حضور داشته اند، آغاز کنند. اگر تیمی بخواهد تعویضی انجام دهد باید این موضوع را به داور سوم اطلاع دهد زیرا اگر در زمان استراحت بین دونیمه، بازیکنی به هر علتی توسط داوران اخراج شود و این بازیکن جزء بازیکنان حاضر در زمین ، در پایان نیمه اول باشد، بایستی تیم  او نیمه دوم را با یک نفر کمتر آغاز نماید.

۷- در تصمیمات جدید و با صلاحدید مسئول کمیته داوران، داور، روبرو و یا طرف جایگاه و منطقه فنی تیم ها قرار می گیرد.

۸- داور سوم باید به محض اینکه تیمی پنج خطا شد، قبل از شروع مجدد بازی، با زدن سوت به داوران و تیم ها این موضوع را اطلاع دهد و تا اطمینان از آگاهی داوران نسبت به این موضوع، مصرانه پیگیری نماید.

۹- اجرای ضربه پنالتی از نقطه اول و دوم با داور بازی است، حتی اگر داور دوم سوت خطا را زده باشد.

۱۰- برای بازیکنی که از محلی غیر از منطقه تعویض وارد زمین شده است:
اول : توقف بازی (با رعایت آوانتاژ)
دوم: دادن اخطار
سوم: انجام صحیح تعویض
چهارم : ضربه آزاد غیر مستقیم

۱۱- نکات قابل توجه برای تشخیض سرخوردن و درگیر شدن (اسلایدینگ تکل) :
- حتماً باید با سرخوردن باشد
- سرخوردن و درگیر شدن باید همزمان باشد.
- بازیکن مهاجم باید مالکیت توپ را داشته باشد.

۱۲- پیشنهاد می شود داوران، مراحل ثبت خطایی را که آوانتاژ داده اند، با کلام به داور سوم بگویند.

۱۳- داور حق ندارد درصورت عدم نشان دادن آوانتاژ، یک خطای جمع شده را به داور سوم اعلام نماید.

۱۴- اگر مربی یا هریک از اعضای کادر فنی تیمی به عنوان اعتراض به تصمیم داوران وارد زمین شود، باید بلافاصله از محوطه فنی و نیمکت خود اخراج گردیده و دیگر تا پایان بازی مسئولیتی نسبت به تیمش نداشته باشد.

[ پنجشنبه ٢٧ بهمن ۱۳٩٠ ] [ ٢:٢٠ ‎ب.ظ ] [ کمیته برگزاری مسابقات فوتسال چوشل ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

صفحات اختصاصی
RSS Feed

كد ماوس